Faygate U18’s 1 Lavant Youth 4

Finally this weekend Lavant Youth’s season got underway with a long trip away to play Faygate U18’s in the Sussex Youth Cup.

Lavants team consited of Tom Cowell in goal, Mwenya Chrisanga, Kieron Gilbert, Luke Cotton, Lewis Finch, Ryan Parfoot, Louis Cook-Jones, Reece Hanson, Jamie White, Chris Webb, Chris Colwell, Charlie Ransom, Callum Young and Jack Brockhurst.

The first half saw the homeside take an unexpected lead early on, before Lavant drew level going into half time.

Then the second half saw Lavant take control of the game and score three goals to end up clear winners 1-4 at the final whistle. Goal scorers were Chris Colwell with 2, Charlie Ransom and Callum Young.

Next week Lavant Youth are away to Predators Youth.

Sunday’s Results

Division 2:
Aldingbourne 0, Southbourne 4
Lavant Sunday’s 3, Wheatsheaf II 0.

Sussex Youth Cup: First round: (under 18):
Rustington U18 2, Mile Oak Yth 1
Forest Yth 2, Eastbourne Utd Association 2(AET+Pens 1-4)
Crowborough Ath U18 1, Whitehawk Yth 4
Lancing U18 3, Little Common Yth 1
Rustington Otters Yth 5, Predators Yth 1
Hastings Utd U18 2, Chichester City U18 2(AET+Pens 2-3)
Hassocks Yth U18 3, Storrington Yth 0
Sedlescombe Rangers Yth 6, Southwick Yth 4
Eastbourne Borough U18 16, Worthing Minors Ath 1
Haywards Heath Town Yth 7, Sidley Utd Yth 8(AET)
Three Bridges Yth 2, Lewes Yth 2(AET+Pens 2-4)
Bosham Yth 0, Jarvis Brook Jnrs 0(AET+Pens 6-7)
Worthing Utd Yth 3, Wild Park Rangers 0
Marle Place Wanderers 0, Shoreham Yth 10
Eastbourne Town Yth 0, Westfield Yth 4
Faygate Utd 1, Lavant Yth 4
Sidlesham Yth 0, Peacehaven & Telscombe Yth 2
Oakwood Yth 6, St Francis Rangers U18 1 Divison B:
Broadbride Heath U18 6, Southwater 2

Satursday’s Results

Sussex Intermediate Cup: First round:
Hassocks Res 3, Oakwood Res 0
AFC Uckfield Res 3, Willingdon Ath 4
Barnham 9, Ampito 0
Broadbridge Heath 0, East Grinstead Utd 1
Crawley Down Res 6, Wick Res 0
Eastbourne Town Res 2, Turners Hill 0
Holbrook 0, Forest 2
Hospital Social 1,East Preston Res 2
Hunston Community Club 3, Sidlesham 2
Ifield Edwards 1, Newtown Villa 2
Lewes Bridgeview 0, Pagham Res 3
Littlehampton Town Res 3, Falmer Falcons 2
Loxwood Res 0, Chichester City Res 5
Mile Oak Res 2, Furnace Green Galaxy 1
Peacehaven & Telscombe Res 5, St Francis Rangers Res 0
Peche Hill Select 0, Hurstpierpoint 5
Ringmer Res 4, Billingshurst 5
Saltdean Utd 5, Lancing Res 2
Selsey Res 2, American Express 1
Southwater 0, Bosham 3,
Southwater Res 2, Lancing Utd 5 (aet)
TD Shipley 15, Bexhill Utd Res 0
Uckfield Town 2, Eastbourne Borough Res 3
Wadhurst Utd 5, Shoreham Res 0
Westfield Res 2, Ferring 1
AFC Stanley 3, Hooe Sports 1
Ovingdean 2, O&G Utd 3
Buxted 5, Clymping II 1
Lavant 2, Whitehawk 4
Petworth 3, Upper Beeding 5.

Division 1:
Ashington Rovers 0, Stedham Utd 4
Capel 0, Faygate Utd 2
Newtown Villa II 0, Barnham II 1.

Division 3 South:
Predators 5, Angmering II 2
Rustington Park Snrs 0, Lavant II 4
Square Deal FC 1, Harting 3
The Ship 2, Selsey FC A 1
The Sportsman 1, Tangmere 5